Ronox - Restaurace a ubytování - Výlety do okolí
Výlety do okolí

 

Česká Skalice

Česká Skalice

Dnešní Česká Skalice má 5 440 obyvatel, v letních měsících se s přílivem turistů toto číslo zdvojnásobí. Kromě přírodních krás, historických památek a památných míst spojených se jménem spisovatelky Boženy Němcové naleznete v České Skalici a okolí mnoho zajímavých míst k odpočinku i vhodných míst ke sportovním výkonům. Město prolíná několik atraktivních cyklotras, řada turisticky značených cest. V blízkém okolí najdete několik naučných stezek. Údolní nádrž Rozkoš má rozlohu 800 ha a průměrnou hloubku 10 m. Při silnici z České Skalice do Náchoda se rozkládá Autokempink Rozkoš s celoročním provozem. Návštěvníci zde naleznou letní kino, restauraci, hotel, stánky s rychlým občerstvením, minigolf, půjčovnu kol a sportovních potřeb, vodní tobogán, saunu a dětské hřiště. V kempu si lze zakoupit rybářskou povolenku, mezi rekordní úlovky patří metrové štiky a více než desetikilogramoví kapři. Za zmínku dále stojí i Vojenský hřbitov u Zlíče , který je unikátním hřbitovem připomínající nám svými pomníčky a hroby padlých vojáků bitvy, které se na území České Skalice udály. Nejvýznamnější skalická bitva proběhla 28. 6. 1866 mezi pruskými a rakouskými vojsky. V České Skalici se nachází také muzeum Boženy Němcové a Textilní muzeum (naleznete v sekci muzea).

Web: www.ceskaskalice.czAutocamp Rozkoš

Přehrada Rozkoš

Přehrada Rozkoš (1001 ha) leží v krásném přírodním prostředí, které je ideálním místem k odpočinku a relaxaci. Nabízí se zde spousta příležitostí k provozování nejrůznějších vodních i pozemních letních sportů a aktivit. Jižní část přehrady slouží vodohospodářským účelům a severní část na okraji města Česká Skalice je určena pro rekreaci. V areálu autokempu, který se zde nachází jsou velké travnaté plochy na opalování, pozvolný vstup do vody, dřevěná mola, tobogán, dětské brouzdaliště, minigolf atd. Na Rozkoši jsou také výborné podmínky pro windsurfing, jachting, kitesurfing a rybaření.

Web: www.atcrozkos.cz
Ratibořice - zámek

Ratibořice - zámek

Ratibořice leží v údolí říčky Úpy a jsou částí města Česká Skalice. Známé jsou zejména díky spisovatelce Boženě Němcové, která zde prožila své dětství a která své nejznámější dílo Babička zasadila právě do Ratibořic. Ratibořice jsou poprvé připomínány roku 1388 jako ves s tvrzí. V letech 1702 – 1712 tady nechal vystavět Lorenzo Piccolomini barokní zámeček s kaplí a přízemním lokajským křídlem, který měl sloužit jako letní a lovecké sídlo. Na začátku 18. století byl empírově přestavěn na letní sídlo kněžny Kateřiny Zaháňské. Kněžna u zámku založila krásný park se vzácnými dřevinami, jezírkem a loveckým zámečkem. Roku 1840 bylo panství prodáno říšskému hraběti Octavianu z Lippe – Biesterfeldu, který nechal v létech 1860 - 1864 zámek upravit do dnešní podoby. Podoba krajiny a jednotlivých objektů se do dnešní doby nezměnila. Nedaleko zámku se nachází areál Babiččina údolí. Areálem Babiččina údolí vede naučná stezka, která je přístupná od 1. 5. do 30. 9. Je dlouhá 7,5 km. Naleznete zde 18 informačních tabulí a 7 literárních a přírodovědných zastavení. Začíná od Barunčiny školy v České Skalici. Dále směřuje k ratibořickým památkám - Ratibořický zámek, Panský hostinec, pomník babičky, Rudrův mlýn, vodní mandl, Staré bělidlo (hlavní dějiště románu) a Viktorčin splav na řece Úpě. Stezka končí u Rýzmburského altánku.

Ratibořický zámek - při prohlídce zámku, která je s průvodce si prohlédnete původní obytné místnosti - reprezentační i soukromé. Expozice zahrnuje unikátní exempláře pozdně empírového nábytku v Salonu tří císařů, nebo různé hudební nástroje, biedermeierovský pánský pokoj s částí knihovny, ložnici, toaletní pokoj a další prostory, které přiblíží a ukáží život šlechty v tomto období.

Web: www.zamek-ratiborice.czNové Město nad Metují

Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují bylo založeno na mohutném opukovém útesu, ze tří stran obtékaném Metují, 10. srpna 1501 Janem Černčickým z Kácova. Roku 1950 bylo prohlášeno za státní památkovou rezervaci a roku 1969 byl tento statut obnoven. Mezi historické památky patří zámek ze 14. století. Historické jádro města - obdélníkové náměstí s jednotně renesančně postavenými měšťanskými domy, pochází z doby založení města. Historické jádro města je chráněné hradbami a do roku 1874 i dvěma gotickými branami, Krajskou a Horskou, neboli Hradeckou. Dodnes se ještě zachovala věž Zázvorka a původně dělostřelecká bašta. Z dalších městských památek láká na prohlídku gotický kostel Nejsvětější Trojice. Poblíž kostela barokní mariánský sloup z roku 1696, sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1767 a socha Jana Černčického z Kácova jako vzpomínka na historický začátek Města. Na paměť zdejšího pobytu Bedřicha Smetany v roce 1840 byl postaven před zámkem pomník Bedřicha Smetany. Zajímavým objektem je také Galerie Zázvorka s vyhlídkovou věží.

Nové Město nad Metují nabízí dostatek sportovního vyžití a láká k dlouhým procházkám a aktivnímu odpočinku. Je oblíbeným cílem či výchozím bodem i pro cyklisty, kteří také mohou využít služeb cyklobusů. Čtyři trasy spojují město s různými místy v Orlických horách i s dalšími turisticky atraktivními místy. Další atrakcí pak mohou být například vyhlídkové lety na motorových letadlech a kluzácích, které nabízí zdejší aeroklub.

Web: www.novemestonm.czNáchod

Náchod

Město Náchod (346 m n.m.) se rozkládá na obou březích řeky Metuje. Bylo založeno v r. 1254 a je přirozeným historickým, turistickým, správním a průmyslovým centrem celé oblasti od vstupní "Branky" až po Broumovský výběžek. Náchod je hraniční město s přímou vazbou na polskou Kudowu Zdrój a další příhraniční polská lázeňská města Dušniki Zdrój a Polanica Zdrój. V samotném centru města se nachází celá řada historických staveb - renesanční zámek s francouzskou zahradou, gotický kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí, stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice, budova poštovního úřadu a další. Náchod je rodištěm českého spisovatele a exilového vydavatele Josefa Škvoreckého, dramatika a satirika Vratislava Blažka. Ve městě je regionální muzeum a galerie výtvarného umění. Sportovní vyžití nabízejí sportovní zařízení města Náchoda. Zimní stadion Na Strži nabízí krytou ledovou plochu od července do února. Krytý plavecký bazén na ulici Pražská je v provozu od září do června. Jeho součástí je bazén s 25m dráhou, dětský bazén s vodou vysoké kvality, sauny, parní komory a masérny. Hned v sousedství je fotbalové hřiště s atletickou dráhou a skate park. Tenisový areál se nachází v městské části Běloves. Tam je rovněž hlavní fotbalový stadión. Letní provoz od června do srpna zajišťuje Jiráskovo koupaliště na Plhově v areálu se dvěma bazény , hřištěm na plážový volejbal a stolní tenis v pěkném přírodním prostředí.

Web: www.mestonachod.cz